MVDr. Matoušek, veterinární ordinace Starý Pelhřimov

Pondělí 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00
Úterý 9:00 - 12:00
Středa 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00
Pátek 9:00 - 12:00, 14:00 - 19:00
Sobota a nedělezavřeno
Je úterý 9:00 - 12:00

Ošetření dutiny ústní u psů

Psi, stejně jako lidé, mají s přibývajícím věkem problémy s dásněmi a zuby. Obecně menší plemena psů jsou náchylnější k onemocnění dutiny ústní více než psi velkých plemen. A jako u všech onemocnění je snazší prevence než následná léčba pokročilého zdravotního problému.

Které nemoci dutiny ústní mají psi nejčastěji?

Na rozdíl od lidí, u psů se velmi málo vyskytuje zubní kaz. V ordinaci se s nimi setkáváme u 5-10 % psů. Mnohem častější bývá mechanické obroušení korunky zubu například při okousávání kotce nebo chytání či nošení kamenů. Pokud se ulomí pouze část korunky a nedojde k nalomení kořene zubu nebo infekci dřeně zubu, nebývá nutné zub ošetřovat. Popřípadě se takto vzniklá léze dá také zaplombovat. Nejčastějším problémem ale bývá mineralizovaný zubní plak známý jako ,,zubní kámen“. Zubní plak se přirozeně vyskytuje na zubech psa. Problém nastává, pokud plak začne mineralizovat a vytvářet tvrdou krustu na zubu. Dáseň kolem zubu začne být podrážděná až zánětlivá a vzniká tzv. gingivitida. Projevuje se jako prosté zarudnutí dásně v okolí zubu a při doteku může reagovat krvácením. Následně se z gingivitidy může vyvinout až periodontitis, neboli zánět závěsného aparátu zubu. Periodontitida je nevratná. Postupně dochází nejen k ústupu dásně, ale i poškození zubu samotného či jeho odumřením.

Jaká je prevence onemocnění zubů?

Tvorba plaku na zubech je přirozená, problém nastává až při jeho nahromadění a sníženému odstraňování. Proto jako nejlepší prevence se doporučuje každodenní čištění psích zubů kartáčkem a enzymatickými pastami. Pokud toho nejsou majitelé schopni, existují i jiné pomocné doplňky, které pomáhají snižovat množství plaku na zubech. Jedná se například o řasu, která se sype na krmení, enzymatickou pastu a nebo speciální granule, které svou strukturou pomáhají setřít plak ze zubů. Pokud se na zubech již objevuje mineralizovaný plak, je vhodné nechat zuby ošetřit zubních ultrazvukem dříve, než dojde k nevratnému poškození dásní až periodontitidě.

Proč je ošetření zubů ultrazvukem výhodné?

Pes je uveden do celkové narkózy, tedy je celkový zákrok bezbolestný. Po celou dobu ošetření je do dýchacích cest zaveden endotracheální tubus, který zabraňuje nechtěnému vdechnutí nečistot uvolňujících se ze zubů. Zubním ultrazvukem jsme schopni vyčistit zuby i z vnitřní strany i podél bolavých a postižených dásní. V případě potřeby je v narkóze možná i extrakce zubů. Po očištění zubů ultrazvukem je vhodné zařadit preventivní opatření snižující tvorbu a znovuusazování plaku. Ošetřování zubů zvláště u malých plemen psů prodlužuje zdraví jejich chrupu až o roky!

Nevýhody ošetření ultrazvukem?

Pes musí být uveden do celkové anestezie, proto před každým ošetřením zjistíme celkový zdravotní stav zvířete, abychom předešli možným komplikacím během zákroku. Ošetření zubním ultrazvukem trvá krátce a běžně se ošetřují ultrazvukem i zuby u starších psů bez komplikací.