MVDr. Matoušek, veterinární ordinace Starý Pelhřimov

Pondělí zavřeno
Úterý 9:00 - 12:00
Středa 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00
Pátek zavřeno
Sobota a nedělezavřeno
Je pátek dnes zavřeno

Krystaly a urolity močového měchýře

V naší ordinaci se často setkáváme s onemocněním močového měchýře u psů a fen. Psy trápí krystalurie (vylučování krystalů močí) a urolity (kameny) močového měchýře. Toto onemocnění má mnoho podob a důvodů vzniku.Vždy je ale na začátku změna pH moči a tkáňový detritus, na který se začnou nabalovat krystaly v moči a takto postupně vznikají až takzvané urolity v močovém měchýři.

Příčiny vzniku onemocnění

Důvodem může být nevhodná strava psa, nachladnutí a následná infekce močového měchýře, genetická predispozice a koncentrace krystalotvorných látek v moči.

Příznaky onemocnění

Pes s krystalurií může i nemusí vykazovat problémy při močení. Určité množství krystalů je v moči přítomno i fyziologicky. Problém nastává, pokud je krystalů již příliš. Mohou začít dráždit při močení až zapříčinit vznik urolitů. V moči se nachází krev, pes močí častěji, přerušovaně. Pokud jsou v močovém měchýři již urolity, mohou zapříčinit až krvavé a bolestivé močení. Bohužel u psů je velké riziko vzniku neprůchodnosti močové trubice, pokud se uvolní i menší urolit z močového měchýře. Psi mají penisovou kost, před kterou dochází ke zúžení močové trubice a toto místo je velmi predisponované právě k uvíznutí i menšího urolitu. Tento stav je velmi akutní. Pes nemůže močit, velmi ho bolí břicho. V horším stadiu začne zvracet a hrozí i poškození ledvin, protože zadržená moč se vrací močovody zpátky k ledvinám a může je poničit. U fen k neprůchodnosti většinou nedochází. Trpí naopak opakovnými záněty močového měchýře z důvodu neustálého dráždění urolitů.

Terapie a chirurgie

Odstranění krystalů a urolitů močového měchýře

Krystalurie se léčí podle výsledků vyšetření moči a mikroskopického vyšetření. Krystaly vznikají v určitém pH moči, proto se snažíme měnit pH moči buď veterinárními dietami nebo doplňky stravy opačným směrem. Dále se většinou nasazují antibiotika kvůli zánětu močového měchýře.

Pokud jsou v močovém měchýři urolity a zvláště větších rozměrů, bývá jediná možnost léčby pouze chirurgický zákrok. Před operací je pes nejprve zakatetrizovaný. Poté se teprve přistoupí k operaci, kdy se otevře močový měchýř, vyndají se z něj všechny urolity a přes katetr se močový měchýř propláchne, aby v něm nezůstal žádný urolit ani krystal. Poté se močový měchýř zašije ve dvou vrstvách. Po operaci je pes kromě klidového režimu léčen antibiotiky a je doporučena veterinární dieta podle výsledků rozboru urolitů jako prevence před recidivou onemocnění. Doporučujeme i nádledné průběžné kontroly moči.

Jak vzniku krystalů a urolitů v močovém měchýři předcházet?

Ke změně pH moči může dojít i nekvalitní stravou. Levné granule, které neobsahují kvalitní živočišnou bílkovinu, zvyšují pH moči. Močový měchýř je poté náchylnější k zánětu a vzniku krystalů a urolitů. Nevhodné je také překrmování doplňky stravy s obsahem vápníku. Při jeho přebytku je také vylučován močí a ve vysoké míře z něj můžou vznikat krystaly. Další rizikový faktor je otrava etylenglykolem, při kterém v moči vznikají typické krystaly právě pro tuto otravu.