MVDr. Matoušek, veterinární ordinace Starý Pelhřimov

Pondělí 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00
Úterý 9:00 - 12:00
Středa 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00
Pátek 9:00 - 12:00, 14:00 - 19:00
Sobota a nedělezavřeno
Je sobota pro objednané

Když si přivezete nové štěně

Kdy si štěňátko přivézt domů?

Štěňata by měla být u feny aspoň do 8. týdne věku. Pokud máte tu možnost, je dobré dojet si štěňátko vybrat již dříve a prohlédnout si prostředí, v kterém jsou štěňata odchovávána. Seriózní chovatel Vám ukáže rodiče štěňat. Před odběrem by mělo být štěňátko pravidelně odčervené a poprvé očkované.

Čím štěňátko krmit?

Chovatel by Vám měl dát aspoň na prvních pár dní krmení, na které je štěňátko zvyklé. Všechny změny v krmení je důležité u štěňat provádět postupně. Zvláště pro štěňata velkých plemen je důležité vybrat kvalitní

Kdy štěně odčervit?

Nový přírůstek byste měli vždy sami odčervit co nejdříve. Předejdete tím nepříjemným překvapením. Zvláště pokud máte v domácnosti děti nebo více jiných zvířat. Štěněti se odčervení dávkuje podle jeho aktuální váhy. Po podání odčervení vždy zkontrolujte trus štěněte. Při pozitivním nálezu Vám rádi poradíme, jak postupovat dále.

Kdy má být štěně očkované?

Pokud bylo štěňátko již poprvé očkované, bude mít datum další vakcinace uvedené v očkovacím průkazu. Očkovací schéma je vždy v rozmezí 3-4 týdnů po prvním očkování. Mezi 3. a 6. měsícem věku musí být vakcinované každé štěně proti vzteklině.

Jak pečovat o zdraví štěněte?

  • Pokud budete vlastnit štěně z kategorie malých plemen, mohlo by do budoucna trpět na onemocnění zubů. Doporučujeme proto učit pejska od útlého věku na čištění zubů.
  • Do třech měsíců věku by se štěně nemělo mýt šamponem. Pokud se ušpiní, měla by se umýt pouze špinavé místa čistou vodou. Vždy je nutné štěně důkladně osušit, aby nenastydlo.
  • Štěňata by neměla být minimálně do 1 roku věku (velká plemena do 2 let) přetěžována. Nedoporučují se výskoky, dlouhé túry ani chůze po schodech a přetahování.
 

V případě jakéhokoliv dotazu se neváhejte obrátit na naší ordinaci.